Kandy, Świątynia Zęba Buddy

Ząb, który nie boli

Kandy to dawna stolica lankijskich władców i miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Dzisiejsze Kandy nie straciło wiele ze splendoru minionych stuleci i nadal jest ważnym centrum nauki, kultury i sztuki.

Kandy, jak cała reszta wyspiarskiej krainy, niewiele odbiega od wyobrażeń o raju: piękne budynki doskonale wpasowane w pagórkowaty i soczysto-zielony krajobraz, przyjaźni ludzie, niezbyt natarczywe wszechobecne słońce ogrzewające przepiękne parki i ogrody.

Świątynia zęba w KandyNajważniejszym, także turystycznie, obiektem w mieście jest Świątynia Zęba Buddy, gdzie według tradycji przechowywany jest w charakterze świętej relikwii ząb Mędrca z rodu Śakjów. Sanktuarium stanowi jedno z ważniejszych miejsc pielgrzymkowy dla buddystów z całego świata, a jego obecność w Kandy sprawia, że całe miasto uważane jest za święte. Z zewnątrz świątynia nie wygląda na zbyt okazałą, posiada jednak niezwykłe elementy architektoniczne, które sprawiają, że jest obiektem unikalnym także pod względem artystycznym i historycznym, a należą do nich drzwi misternie rzeźbione w kości słoniowej.

Tuż obok świątyni znajduje się dawny Pałac Królewski, którego historia sięga XIV wieku. Rozpostarte nad jeziorem Kandy i okolone zielonymi wzgórzami świątynia wraz z pałacem i innymi zabytkowymi budowlami stanowią malowniczy kompleks architektoniczny. Jest tu co oglądać i podziwiać, potem zaś można odpocząć w ogromnym Królewskim Ogrodzie Botanicznym, albo pospacerować po leśnym rezerwacie przyrody Udawatta Kele.

Jeśli wybierasz się do Indii Szerokopojętych i potrzebujesz inspiracji, zajrzyj na stronę naszego biura podróży.
Skontaktuj się jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji pobytu:
info@strefawypraw.com.pl | tel. 12 4441293

biuro podróży STREFA WYPRAW

Dodaj komentarz

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter