Majuli. W wytwórni masek.

Wyspa Majuli

Wyspa Majuli na Brahmaputrze uważana była do niedawna za największą rzeczną wyspę świata. Niegdyś była tylko wąskim paskiem lądu, ale liczne powodzie i trzęsienia ziemi zmieniły jej kształt.

Mieszkanki wyspy MajuliWyspa jest gorąca, zielona i pod wieloma względami wyjątkowa – gościła kiedyś na swych pastwiskach samego Krisznę, i, tak kiedyś jak i dziś, stanowi centrum kultury assamskiej. Ponadto zamieszkuje ją malownicza ludność, trudniąca się równie malowniczym rzemiosłem, głównie tkactwem – wytwarzają tu unikalny rodzaj jedwabiu, i uprawiająca równie unikalne odmiany ryżu. Assamska ludność plemienna na wyspie skupia się w ponad stu wioskach tworząc populację przekraczającą 150 000. A wioski, przynajmniej te, których nie zahaczyły jeszcze szpony nowoczesności, to bambusowe chatki, przydomowe warsztaciki, grzebiące kury, mnóstwo dzikiego ptactwa, cisza, spokój i zalewająca wszystko świeża zieleń.

Jednak o faktycznej wyjątkowości wyspy decyduje obecność wisznuickich klasztorów, zwanych satrami, z których każdy słynie z innych tańców i rytuałów, i w każdym można zobaczyć coś intrygującego: złote insygnia królewskie, wyroby rzemieślnicze, dzieła sztuki, piękną biżuterię, tradycyjne maski rytualne. Każda satra to osobny, barwny i piękny świat poświęcony religii, literaturze i sztuce we wszelkich jej odmianach. Można być świadkiem rytuałów, tańców i przedstawień, w których aktorami są wyłącznie rezydujący w danej satrze mnisi. Tylko tu można posłuchać niezwykłych pieśni sakralnych i popodglądać codzienne życie wisznuickich mnichów. Życie monastyczne jest w hinduizmie rzeczą dość wyjątkową, a na Majuli można je obserwować w pełnym rozkwicie – zatopione w przedwiecznej tradycji i trwające niezmiennie mimo upływających stuleci. Na Majuli czci się błękitnoskórego Krisznę, awatara Wisznu, potężnego boga skłonnego jednak do tańca i miłosnych swawoli. Powaga i patos mieszają się więc z lekkością bukolicznego romansu, a praktykowany głównie w Dakhinpat Satra Taniec Boskiej Miłości – Raaslila, to widowisko naprawdę urzekające i godne zobaczenia.

Mierząca niegdyś ponad 1200 kilometrów kwadratowych barwna wyspa, kurczy się, niestety. Potężniejąca rzeka pożera powoli jej brzegi, powodując erozję gleby i co roku połykając kolejny kawałek wyspiarskiego świata. Dzisiejsza Majuli to zaledwie trochę ponad 400 kilometrów kwadratowych warto więc się pośpieszyć zanim życiodajna lecz okrutna rzeka nie pochłonie tego wyjątkowego zakątka wszechświata.

Jeśli wybierasz się do Indii Szerokopojętych i potrzebujesz inspiracji, zajrzyj na stronę naszego biura podróży.
Skontaktuj się jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji pobytu:
info@strefawypraw.com.pl | tel. 12 4441293

biuro podróży STREFA WYPRAW

Dodaj komentarz

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter