Turystyka masowa – czy wiesz za co płacisz?

Nowa definicja tanich wczasów, czyli czego nigdy nie powie wam organizator masowej turystyki.
Uczulamy, że warto uważnie czytać warunki wyjazdu, bo może się okazać, że niska cena kryje wiele niespodzianek.

Co jakiś czas w na stronach organizatorów turystyki można odnaleźć wyjazdy do dalekich krajów w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Uwagę przykuwa fakt, że część organizatorów niską cenę rekompensuje sobie „obowiązkowymi opłatami dodatkowymi”, w których zawarte mają zostać bilety wstępu i inne niezbędne wydatki. Sam zabieg jest naturalny- każdy z turystów powinien zapłacić bilet za wstęp do obiektów, które chce zobaczyć. Problem pojawia się w momencie, gdy podana cena nawet dwukrotnie przewyższ rzeczywisty koszt odwiedzenia atrakcji. Tanie wczasy nie mogą przecież oznaczać straty, a więc niską cenę trzeba sobie jakoś zrekompensować.

Stragan w Ahmedabad
Stragan w Ahmedabadzie

To nie jedyny zabieg stosowany w celu sztucznego obniżenia ceny wyjazdu. Warto też przyjrzeć się dokładniej opłatom fakultatywnym, pobieranym za atrakcje dodatkowe. Tutaj turystom zostawia się wybór – decyzja o wydatku stanowi indywidualną kwestię. Co jednak, kiedy tak zwana „atrakcja  dodatkowa” nie dość, że jest bezpłatna, to jeszcze znajduje się na trasie przejazdu przewidzianego w programie? Pobieranie dodatkowych opłat za podobne „fakultatywne”  zatrzymanie się w wybranym miejscu to kolejny zastrzyk finansowy dla biura. Do tanich egzotycznych  wczasów dochodzi kolejny wydatek.

Istnieją jeszcze inne metody „pracy z turystą”. Reperowanie budżetu  odbywa się chociażby w trakcie specyficznego rodzaju „turystyki zakupowej”. Grupa obowiązkowo zabierana jest do szeregu sklepów, w których można nabyć różnorodne, mniej lub bardziej wartościowe przedmioty. Interes i rzeczywiste oczekiwania turystów nie mają w tym wypadku żadnego znaczenia. Całą zakupową trasę trzeba po prostu przebyć, żeby interesy stron zostały wyrównane.

Czy to oznacza, że warto wyłącznie podejmować podróże na własną rękę? Niekoniecznie. Dla tych, którzy preferują wyjazdy przygotowane i prowadzone przez osoby z odpowiednim przygotowaniem istnieje wiele alternatywnych mniejszych biur podróży, często specjalizujących się w wyjazdach wyłącznie w dany rejon świata. Programy są bardziej przemyślane, często ucieka się też od wyjazdów prowadzonych wyłącznie głównymi szlakami turystycznymi, gdzie wszystko jest stworzone wyłącznie na potrzebę obsługi masowych grup.

Sprzedawcy w Bhavnagar
Sprzedawcy w Bhavnagar

Warto zatem poszukać interesującej propozycji właśnie wśród ofert małych biur podróży. Cena nie zawsze na pierwszy rzut oka będzie równie atrakcyjna, może się jednak okazać, że sporo na takim wyjeździe zyskasz. Zalet podróżowania w małej grupie nie trzeba specjalnie podkreślać, bo te są oczywiste. Zazwyczaj jest sprawniej, milej i konkretniej, a kontakt z osobą prowadzącą wycieczkę zwykle jest znacznie lepszy. Wszyscy uczestnicy szybko się poznają i z grupy obcych osób nierzadko przemieniają się w paczkę znajomych – pasjonatów. Takie znajomości mogą ciągnąć się latami i być inspiracją do kolejnych podróży.

W małej grupie łatwiej też kontrolować rzeczywiste wydatki. Skoro w wybranej atrakcji nie są pobierane bilety wstępu, to w większości przypadków żadna opłata po prostu nie zostanie naliczona. Co więcej – podróż z pilotem pasjonatem, a do tego w kameralnej grupie oznacza, że często zobaczy się więcej, niż przewidywał pierwotny program. Nie tracąc czasu na opóźnienia po każdej zbiórce i oczekiwanie na spóźnionych turystów, można zatrzymać się w dodatkowym miejscu, więcej posłuchać czy odpocząć.

W naszym przypadku pasja podróżowania z czasem przerodziła się w pomysł powstania niewielkiego biura podróży. Staramy się działać w taki sposób, aby turystyka kojarzyła się z poznawaniem, przyjemnością, ciekawością świata. Wyjazdy są prowadzone wyłącznie przez specjalistów, którzy o pokazywanym kraju wiedzą tyle, ile to tylko możliwe. Dlatego podpowiadamy wam jedno – wyjazd, któremu się dobrze przyjrzycie może naprawdę być wyjątkową przygodą,  zaś to co pozornie tanie, może okazać się masowym produktem, który zmieni nawet najpiękniejszy kraj w skomercjalizowaną wersję tak zwanej turystyki egzotycznej.

Jeśli wybierasz się do Indii Szerokopojętych i potrzebujesz inspiracji, zajrzyj na stronę naszego biura podróży.
Skontaktuj się jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji pobytu:
info@strefawypraw.com.pl | tel. 12 4441293

biuro podróży STREFA WYPRAW

Dodaj komentarz

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter