Mały Kriszna

Indyjskie Boże Narodzenie

Bogów indyjskich można zliczyć nawet 33 miliony, na szczęscie dla gospodarki kraju, narodziny tylko kilku z nich są oficjalnie świętowane.
„Sri Krishna Jayanti”, „Janma Ashtami”, „Krishnaashtami” , „Gokul Ashtami”, albo „Sri Jayanti” – to nazwy hinduskiego Bożego Narodzenia, gdy na świat przyszedł jeden z najpopularniejszych, również na Zachodzie, bogów hinduistycznego panteonu – Kriszna.
Zgodnie z kalendarzem księżycowym, działo się to w okolicach sierpnia – września. W 2015 roku święto przypada 5 września.

Jego narodzinom, jak przystało na indyjskiego boga, towarzyszyły cudowne okoliczności.

Matka Ziemia, nie mogąc znieść ciężaru grzechów popełnionych przez złych królów i władców, odwołała się do Brahmy, Stwórcy o pomoc. Brahma, który po stworzeniu świata nie miał już za wiele do powiedzenia, zaczął modlić się do Wisznu, który utrzymuje istnienie naszego świata. Wisznu zapewnił go, że wkrótce urodzi się na ziemi, aby unicestwić tyranię złych sił.
Jedną z takich złych mocy uosabiał Kamsa, władca Mathury (miejscowość niedaleko Agry).

W dniu gdy siostra Kamsy Dewaki brała ślub z Wasudewą, z niebios rozległ się głos, że jej ósmy syn zniszczy Kamsę. Przestraszony Kamsa natychmiast wyciągnął miecz z zamiarem zabicia siostry, ale jej narzeczony Wasudewa ubłagał króla żeby tego nie robił. W zamian obiecał oddać Kamsie każde nowonarodzone dziecko. Kamsa wspaniałomyślnie przystał na taką propozycję, ale na wszelki wypadek uwięził Dewaki i jej męża.

Kiedy Dewaki urodziła swoje pierwsze dziecko, Kamsa przyszedł do celi więziennej i zabił noworodka. W ten sam sposób zginęło 6 następnych synów Dewaki. Będąc ósmy raz w ciąży Dewaki wreszcie się załamała i zaczęła błagać niebiosa o ratunek. Wtedy zjawił się sam Wisznu i powiedział, że to on odrodzi się w ósmym dziecku Dewaki, i nakazał Wasudwie tuż po narodzinach zanieść dzieciątko do Gokuli, do domu swojego przyjaciela Nandy, którego żona Yashodha w tym samym czasie miała urodzić dziewczynkę. Tam ma zamienić dzieci i niepostrzeżenie wrócić do więzienia.

O pólnocy ósmego dnia ciemnej fazy księżyca hinduskiego miesiąca Bhadra narodził się ósmy syn Dewaki i Wasudewy. Pamiętając o boskich instrukcjach, Wasudewa przycisnął dziecko do piersi i ruszył do Gokuli. Ponieważ działały tu siły boskie, więc łatwo strząsnął z nóg więzienne kajdany, a masywne żeliwne drzwi same się otworzyły.
W drodze, podczas przekraczania rzeki Yamuny, Wasudewa trzymał dziecko wysoko nad głową. Spadł rzęsisty deszcz i rzeka niebezpiecznie wezbrała, ale fale cudownie rozstępowały się przed Wasudewą, a do tego tuż za nim podążała ogromna pięciogłowa kobra, które utworzyła ochronny kaptur nad dzieckiem.

Kiedy Wasudewa dotarł do Gokuli, zastał drzwi do domu Nandy otwarte. Zamienił dzieci i pospieszył z powrotem do więzienia Kamsy z dziewczynką w ramionach.  Następnego ranka wszyscy ludzie w Gokuli świętowali narodziny syna Nandy, a tymczasem Wasudewa wrócił do Mathury i jak tylko wszedł do więzienia, drzwi same się za nim zamknęły.

Kiedy Kamsa dowiedział się o kolejnych narodzinach, wpadł do więzienia z zamiarem zabicia dziecka. Ale tym razem dziecko wyślizgnęło mu się z rąk i dziewczynka została przeniesiona wprost do nieba. Tam boskie siły przemieniły ją w boginię Jogamaja, która, już z bezpiecznej wysokości odezwała się do Kamsy: „O głupcze, cóż ci przyjdzie z zabicia mnie. Twój wróg już się narodził gdzieś indziej”.
W młodości Kriszna, bo takie imię otrzymał chłopiec, zabił Kamse i wszystkich jego okrutnych pomocników. Oswobodził prawdziwych rodziców z więzienia, i przywrócił Ugrasenę na tron Mathury.
Ale to już zupełnie inne historie…

W dniu Krishna Jayanti kobiety dekorują domy i przygotowują pyszne słodkości, ulubione przez Krisznę. Niestety nie można ich spróbować, bowiem przez 24 godziny, aż do pólnocy obowiązuje ścisły post.
Przed północą wierni odwiedzają świątynie poświęcone Krisznie, modlą się i śpiewają nabożne pieśni czekając na na narodziny ukochanego boga. W świątyniach instaluje się kołyski, w których spoczywa figurka małego Kriszny.

Coś nam to przypomina?

Jeśli wybierasz się do Indii Szerokopojętych i potrzebujesz inspiracji, zajrzyj na stronę naszego biura podróży.
Skontaktuj się jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji pobytu:
info@strefawypraw.com.pl | tel. 12 4441293

biuro podróży STREFA WYPRAW

Dodaj komentarz

Comments Protected by WP-SpamShield Spam Filter